Skip to content, or skip to search.

Skip to content, or skip to search.

Oscar Picks 2006

Who won? A complete list.

ShareThis

Best Picture
**"Crash" (Lions Gate)

"Brokeback Mountain" (Focus Features)
"Capote" (UA/Sony Pictures Classics)
"Good Night, and Good Luck.” (Warner Independent Pictures)
"Munich" (Universal and DreamWorks)

Best Actor
**Philip Seymour Hoffman in "Capote"

Terrence Howard in "Hustle & Flow"
Heath Ledger in "Brokeback Mountain"
Joaquin Phoenix in "Walk the Line"
David Strathairn in "Good Night, and Good Luck"

Best Director
**"Brokeback Mountain" (Focus Features), Ang Lee

"Capote" (UA/Sony Pictures Classics), Bennett Miller
"Crash" (Lions Gate), Paul Haggis
"Good Night, and Good Luck." (Warner Independent Pictures), George Clooney
"Munich" (Universal and DreamWorks), Steven Spielberg

Best Actress
**Reese Witherspoon in "Walk the Line

Judi Dench in "Mrs. Henderson Presents"
Felicity Huffman in "Transamerica
Keira Knightley in "Pride & Prejudice"
Charlize Theron in "North Country"

Best Supporting Actor
**George Clooney in "Syriana"

Matt Dillon in "Crash"
Paul Giamatti in "Cinderella Man"
Jake Gyllenhaal in "Brokeback Mountain
William Hurt in "A History of Violence"

Best Supporting Actress
**Rachel Weisz in "The Constant Gardener

Amy Adams in "Junebug"
Catherine Keener in "Capote"
Frances McDormand in "North Country"
Michelle Williams in "Brokeback Mountain"

Best Adapted Screenplay
**"Brokeback Mountain" (Focus Features), Screenplay by Larry McMurtry and Diana Ossana

"Capote" (UA/Sony Pictures Classics), Screenplay by Dan Futterman
"The Constant Gardener" (Focus Features), Screenplay by Jeffrey Caine
"A History of Violence" (New Line), Screenplay by Josh Olson
"Munich" (Universal and DreamWorks), Screenplay by Tony Kushner and Eric Roth

Best Original Screenplay
**"Crash" (Lions Gate, Screenplay by Paul Haggis and Bobby Moresco. Story by Paul Haggis

"Good Night, and Good Luck." (Warner Independent Pictures), Screenplay by George Clooney and Grant Heslov
"Match Point" (DreamWorks), Screenplay by Woody Allen
"The Squid and the Whale" (Samuel Goldwyn Films and Sony Pictures Releasing), Screenplay by Noah Baumbach
"Syriana" (Warner Bros.), Written by Stephen Gaghan

Best Animated Feature
**"Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit" by Nick Park and Steve Box

"Howl's Moving Castle" by Hayao Miyazaki
"Tim Burton's Corpse Bride" by Tim Burton and Mike Johnson

Best Feature Documentary
**"March of the Penguins" (Warner Independent Pictures)

"Darwin's Nightmare" (International Film Circuit)
"Enron: The Smartest Guys in the Room" (Magnolia Pictures)
"Murderball" (THINKFilm)
"Street Fight” (A Marshall Curry Production)

Achievement in Cinematography
**"Memoirs of a Geisha" (Sony Pictures Releasing)

"Batman Begins" (Warner Bros.)
"Brokeback Mountain" (Focus Features)
"Good Night, and Good Luck." (Warner Independent Pictures)
"The New World" (New Line)

Achievement in Costume Design
** "Memoirs of a Geisha" (Sony Pictures Releasing)

"Charlie and the Chocolate Factory" (Warner Bros.)
"Mrs. Henderson Presents" (The Weinstein Company)
"Pride & Prejudice" (Focus Features)
"Walk the Line" (20th Century Fox)

Best Original Score
** "Brokeback Mountain" (Focus Features), Gustavo Santaolalla

"The Constant Gardener" (Focus Features), Alberto Iglesias
"Memoirs of a Geisha" (Sony Pictures Releasing), John Williams
"Munich" (Universal and DreamWorks), John Williams
"Pride & Prejudice" (Focus Features), Dario Marianelli

Best Original Song
** "It's Hard Out Here for a Pimp" from "Hustle & Flow" (Paramount Classics, MTV Films and New Deal Entertainment). Music and Lyric by Jordan Houston, Cedric Coleman, and Paul Beauregard

"In the Deep" from "Crash" (Lions Gate). Music by Kathleen
"Bird" York and Michael Becker. Lyric by Kathleen "Bird" York
"Travelin' Thru" from "Transamerica" (The Weinstein Company and IFC Films). Music and Lyric by Dolly Parton

Best Documentary Short Subject
**"A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin"

"The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club"
"God Sleeps in Rwanda"
"The Mushroom Club"

Achievement in Film Editing
**"Crash" (Lions Gate)

"Cinderella Man" (Universal and Miramax)
"The Constant Gardener" (Focus Features)
"Munich" (Universal and DreamWorks)
"Walk the Line" (20th Century Fox)

Best Foreign Language Film of the Year
** "Tsotsi" - South Africa


"Don't Tell" – Italy
"Joyeux Noël" – France
"Paradise Now" – Palestine
"Sophie Scholl - The Final Days" – Germany

Achievement in Makeup
** “Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe" (Buena Vista)

"Cinderella Man" (Universal and Miramax)
"Star Wars: Episode III Revenge of the Sith” (20th Century Fox)

Best Animated Short Film
** "The Moon and the Son: An Imagined Conversation"

"Badgered”
"The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello"
"9”
"One Man Band”

Best Live Action Short Film
** "Six Shooter"

"Ausreisser (The Runaway)”
"Cashback"
"The Last Farm"
"Our Time Is Up"

Achievement in Sound Editing
** "King Kong" (Universal), Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn

"Memoirs of a Geisha" (Sony Pictures Releasing), Wylie Stateman
"War of the Worlds" (Paramount and DreamWorks), Richard King

Achievement in Sound Mixing
**"King Kong" (Universal), Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, and Hammond Peek

"The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe" (Buena Vista), Terry Porter, Dean A. Zupancic, and Tony Johnson
"Memoirs of a Geisha" (Sony Pictures Releasing), Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline, and John Pritchett
"Walk the Line" (20th Century Fox), Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kurland
"War of the Worlds" (Paramount and DreamWorks), Andy Nelson, Anna Behlmer, and Ronald Judkins

Achievement in Visual Effects
**"King Kong" (Universal)

"War of the Worlds" (Paramount and DreamWorks)
"The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe" (Buena Vista)


Advertising
Current Issue
Subscribe to New York
Subscribe

Give a Gift

Advertising